OD NAŠICH ČLENŮ

  • Zákaz požívání alkoholických nápojů a zákaz kouření na pracovištích
    1.9.2017 10:14 | Jaromír ZRUTSKÝ

    V oblasti zákazu kouření na pracovištích a zákazu požívat alkoholické nápoje došlo ke změnám, protože od 31. 5. 2017 platí nový zákon, který nově upravuje tuto problematiku. Jedná se o zákon č. 65/2017 Sb., o ochraně…

  • Stanovená týdenní pracovní doba u směnného provozu
    30.8.2017 14:23 | Jaromír ZRUTSKÝ

    Dotaz: Jsem zaměstnána ve směnném provoze, kde pracujeme ve třech směnách. Ovšem naše směny se tzv. překrývají, zaměstnanci současně pracují 15 minut. Nyní vznikl spor, zda se vůbec jedná o směnný provoz, zda máme mít…

  • Minimální mzda a dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr
    28.8.2017 8:27 | Jaromír ZRUTSKÝ

    Dotaz: Prý se nově na dohody o pracovní činnosti vztahuje minimální mzda i zaručená mzda. Je to pravda?

  • Dovolená při změně zaměstnavatele
    24.8.2017 7:24 | Jaromír ZRUTSKÝ

    Dotaz: Dne 17. 7. 2017 jsem změnil zaměstnání. Nyní mně jde o dovolenou za tento měsíc. Mám nárok na poměrnou část dovolené, pokud ano, od kterého zaměstnavatele?

  • Pracovní posudek
    16.5.2017 13:49 | Jaromír ZRUTSKÝ

    Dotaz: Při skončení pracovního poměru jsem obdržel pracovní posudek. S jeho obsahem však nesouhlasím. Požádal jsem proto zaměstnavatele, aby posudek částečně upravil. Zaměstnavatel to však odmítl. Prosím o sdělení, jak…

  • Nárok na dovolenou při odchodu do důchodu
    9.12.2016 10:20 | Jitka KOCIANOVÁ

    Dotaz: Mám dotaz. Spolupracovník odchází 6. ledna 2017 do důchodu. Má nárok na dovolenou za dny odpracované v roce 2017? Děkuji za odpověď, M. M.

  • Odměňování za práci v sobotu a v neděli
    19.3.2015 7:27 | Jaromír ZRUTSKÝ

    Dotaz: Jsem zaměstnán v obchodní společnosti, kde jsou noční směny. Zaměstnavatel stanovil, že první směna v pracovním týdnu začíná ve 22.00 hod. v neděli. Příplatek za práci v noci a ve svátek se proto platí od této…

  • Okamžité zrušení pracovního poměru a úmyslný trestný čin
    26.2.2015 8:24 | Jaromír ZRUTSKÝ

    Dotaz: Zaměstnanec byl zřejmě odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody. Chceme s ním okamžitě zrušit pracovní poměr, ale nevíme, zda nám vězeňská správa sdělí nutné údaje uvedené v § 55…

  • Úředník a funkce v odborech
    30.12.2014 9:00 | Jitka KOCIANOVÁ

    Dotaz: Zaměstnanec státní správy sice nesmí nikde mít souběh činností (střet zájmů), ale odborová činnost se sem, doufám, nepočítá. Je to tak? Děkuji za odpověď.

  • Přizpůsobení stanov společenství vlastníků
    20.10.2014 8:28 | Jitka KOCIANOVÁ

    Dotaz: Dobrý den, jsme již založené společenství vlastníků bytů. Do kdy musíme mít nové stanovy? Děkuji. Předseda SVJ.

  • Umožnění přístupu do bytu
    13.10.2014 7:19 | Jitka KOCIANOVÁ

    Dotaz: Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně NOZ, jak je to s plnou mocí majitele bytu k jednání a zastupování. Když máme shromáždění SVJ, může majitel bytu dát plnou moc k zastupování jinému rodinnému příslušníkovi?…

  • Praní pracovních oděvů
    12.9.2014 8:23 | Václav ČIKL

    Dotaz: Pracuji v technických službách a chtěl bych se zeptat, jak je to s praním pracovních oděvů. Náš zaměstnavatel nám přispívá na praní částkou 100 Kč za měsíc. Někteří zaměstnanci si ale pracovní oděv neperou a…

  • Nástup dovolené bezprostředně po ukončení mateřské dovolené
    25.8.2014 10:26 | Jaromír ZRUTSKÝ

    Dotaz: Jsme členky závodního výboru jedné odborové organizace. Již delší dobu vedeme spor se zaměstnavatelem ohledně čerpání dovolené bezprostředně po ukončení mateřské dovolené. Zaměstnavatel nám tvrdí, že jsou na…

  • Ukončení společného nájmu bytu
    21.7.2014 8:08 | Jitka KOCIANOVÁ

    Dotaz: Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné dát výpověď ze smlouvy o nájmu, pokud v ní figuruje více nájemců a jeden se chce odstěhovat. Smlouva je na dobu určitou a má výpovědní lhůtu tři měsíce. Druhý…

  • Dovolená a odpracované dny
    18.7.2014 7:40 | Jitka KOCIANOVÁ

    Dotaz: Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se dny dovolené považují za odpracované dny pro účely dovolené, a to v souladu s § 212 zákoníku práce. Mám termín porodu 3. 10. 2014, k dnešnímu dni mi zbývá 16 dnů dovolené…

  • Jak se počítá odstupné?
    16.7.2014 11:17 | Jitka KOCIANOVÁ

    Dotaz: Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně výše odstupného. Do 31. 5. 2014 jsem byla na rodičovské dovolené, poté jsme od 1. 6. 2014 uzavřeli dohodu o kratší pracovní době na 30 hodin týdně. Následně mně…

  • Zrušení zaměstnavatele
    11.7.2014 8:07 | Jitka KOCIANOVÁ

    Dotaz: Dobrý den, mám takovýto dotaz. Mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou a mám u svého současného zaměstnavatele odpracovaný rok a 7 měsíců. Teď jsme zjistili, že náš zaměstnavatel u nás ve městě končí (další…

  • Výše mzdových tarifů
    7.7.2014 8:00 | Anna KODLOVÁ

    Dotaz: Zaměstnavatel stanovil svým předpisem mzdové tarify pro odměňování zaměstnanců téměř o čtvrtinu nižší, než je výše minimální a zaručené mzdy stanovené nařízením vlády. Může takto zaměstnavatel postupovat?

  • Lékařské prohlídky mimo pracovní dobu
    21.5.2014 9:03 | Jaromír ZRUTSKÝ

    DOTAZ: Zaměstnavatel nás nutí chodit na lékařské prohlídky mimo pracovní dobu. Má na to právo?

  • Nárok na mzdu za školení v sobotu
    16.5.2014 8:07 | Jaromír ZRUTSKÝ

    DOTAZ: Obracím se na Vás s následujícím problémem. V měsíci březnu 2014 jsem se jako mistr zúčastnil profesního školení, které se týkalo výkonu mé funkce. Školení se uskutečnilo v sobotu. Moje účast na něm byla…

  • Starší články